سرمایه گذاری به روش اپراتورهای سیار

بی بدیل پرداز: در حالیكه این روزها بیش تر استفاده كاربران اینترنتی به ارتباطات سیار محدود می شود، اما كارشناسان بر این عقیده اند كه ارتباطات ثابت هم در حوزه های پهن باند خصوصاً خدمات ویدیویی و ابری، لازم است و بدون آن، تحول در كسب وكارها و صنایع و درنتیجه تحول دیجیتالی امكان پذیر نخواهد بود و لازمه ی توسعه ی ارتباطات ثابت هم، سرمایه گذاری با مدل اقتصادی می باشد.
سرمایه گذاری به روش اپراتورهای سیار
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، شواهد نشان داده است این روزها شركت های نمایش دهنده اینترنت ثابت گرفتار مشكلات مالی شدند و بعضی از آنها بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار كردند، برای اینكه پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، باعث شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه شركت هایFCP در حال از دست دادن مشتركانشان هستند و این مساله به قول كارشناسان، نه تنها سبب حذف تدریجی ارتباطات ثابت شده بلكه به مرور این صنف و سایر خدماتی كه به ارتباطات ثابت وابسته هستند را به مشكل گرفتار خواهدنمود.

اقتصادی كردن سرمایه گذاری لازم است
در این راستا، رسول سراییان - دبیر كل سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور- در گفت گو با ایسنا، سرمایه گذاری مناسب را چاره ای برای رفع مشكل نمایش دهندگان اینترنت ثابت دانست و اظهار داشت: آن عددی كه در حوزه موبایل سرمایه گذاری شد كه نسل سه و چهار اینترنت راه بیفتد، یعنی ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار میلیارد تومانی كه اپراتورهای همراه سرمایه گذاری كردند، باید در حوزه ثابت هم سرمایه گذاری شود تا یك اتفاق بزرگ در شبكه ثابت بیفتد. بقیه راه كارها بدون سرمایه گذاری، تنها مانند مُسكن است.
وی هم چنین اشاره كرد: علاوه بر سرمایه گذاری، اقتصادی كردن این سرمایه گذاری هم اهمیت دارد؛ سرمایه گذار باید اطمینان داشته باشد كه اگر سرمایه گذاری كرد، سرمایه اش برمی گردد. بدین سبب از یك طرف سرمایه گذاری لازم است و از جانب دیگر شرایط و قانون گذاری باید به نحوی باشد كه سرمایه گذار اطمینان كند پولی كه می گذارد، با یك سود منطقی برمی گردد.

هم چنین رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور معتقد است كه اپراتورهای موبایل، به سبب نرخ پایین با ریزش مشتری روبه رو هستند. از طرفی در ۱۰ سال گذشته، اپراتور ثابت تابحال رشد كمی داشته و الان رشدش منفی شده است و درنتیجه مردم هم ترجیح می دهند با عنایت به تعرفه پایین موبایل، ADSL خودرا تمدید نكرده و از موبایل استفاده كنند اما این مساله در طولانی مدت برای ایران خوب نیست.

به گفته محمدباقر اثنی عشری، اینترنت موبایل سرویسی است كه محدودیت هایی دارد و اگر بخواهید پهنای باند، اینترنت اشیاء و تلویزیون های اینترنتی را داشته باشید، مجبورید اینترنت ثابت را توسعه دهید اما عدم سرمایه گذاری روی اینترنت ثابت و شبكه فیبر نوری در طولانی مدت یك تهدید برای مملكت خواهد بود.

بر این اساس، به اعتقاد كارشناسان، باید اینترنت را در شبكه های ثابت توزیع نماییم. شبكه ثابت و موبایل باید هم افزایی احداث كنند؛ به این معنا كه وقتی در حال حركت هستید، اپراتور موبایل سرویس می دهد اما وقتی به یك محل ثابت می رسید، از شبكه ثابت استفاده كنید و فشاری برروی شبكه موبایل نباشد. برای اینكه پهنای باند موبایلی كه در حال سكون هم از آن استفاده شود، در حال حركت گرفتار مشكل میگردد.

اما از طرف دیگر، بهزاد اكبری - عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت كشور - با رد این نظر كه به سبب توسعه خوب شبكه ارتباطات سیار، بی نیاز از شبكه ارتباطات ثابت هستیم، می گوید: ایران كشور پهناور و پرجمعیتی است، بدون شك دسترسی پهن باند سیار به هیچ وجه نمی تواند جایگزین دسترسی پهن باند ثابت شود. تجربه كشورهای اروپایی و سایر كشورهای با شرایط مشابه ما این مساله را نشان داده است. رسیدن به سرانه مصرف دیتای دنیا تنها با دسترسی پهن باند سیار سرمایه گذاری بسیار عظیمی نیاز دارد كه از عهده اپراتورهای سیار ما خارج است.

در مجموع، اپراتورها، شركت های خصوصی هستند و فاكتورهای اقتصادی برای آنها خیلی مهم می باشد و به اعتقاد كارشناسان، برای توسعه شبكه نیاز به افزایش درآمد دارند كه این مساله یكی از چالش های وضعیت فعلی آن هاست. طبق اعلام مسئولان، متوسط درآمد اپراتورهای ثابت در اروپا ۵۰ یورو به ازای هر كاربر است اما در ایران متوسط درآمد اپراتورهای ثابت زیر ۴۰ هزار تومان در ماه به ازای هر مشترك است كه كمتر از چهار یورو میگردد. با عنایت به این موضوع، توسعه شبكه و حركت به سمت فناوری های پیشرفته دسترسی پهن باند ثابت واقعا چالش بزرگی است.خبرنگار: فائزه طاهری

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


زمان: 20:43:00
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3967
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل