دردسرسازها می روند!؟

بسته اخبار اقتصادی ایسنا در روز دوشنبه
بی بدیل پرداز: صحبت روز گذشته رییس كل بانك مركزی درباره احتمال حذف چهار صفر از پول ملی كه به شكل ناگهانی و بدون اطلاع رسانی قبلی صورت گرفت بازخوردهایی داشت كه در روز دوشنبه بخش قابل توجهی از خبرهای اقتصادی را به خود مختص كرده است.
دردسرسازها می روند!؟

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، بر طبق اعلام عبدالناصر همتی بانك مركزی لایحه ای را به دولت داده كه در صورت نهایی شدن می تواند سپس چند سال بلاتكلیفی، طرح كاهش صفر از پول ملی را تعیین وضعیت كند و سپس آن چهار صفر از پول رسمی ایران حذف شود.

به دنبال این اظهارنظر بخش های مختلف اقتصاد ایران واكنش هایی را نسبت به امكان اجرایی شدن این اتفاق نمایش كردند كه طیفی از نظرات مثبت و منفی را دربر می گیرد.

حذف صفر از پول مردم را سرگرم می كند

حیدر مستخدمین حسینی معاون اسبق وزارت اقتصاد اعلام نمود كه در شرایط فعلی تهیه این طرح از طرف بانك مركزی نمی تواند كمكی به بهبود شرایط كند و دولت بهتر است در این شرایط تمركز خودرا روی طراحی و اجرای سیاست هایی كه مشكلات واقعی كشور را نشانه گرفته است قرار دهد و از توان كارشناسی موجود در كشور برای كاهش سطح واقعی قیمت ها و كنترل تورم استفاده نماید.

محمدرضا تابش عضو شورای پول و اعتبار باز معتقد است كه بانك مركزی باید اقدامات عملی برای كاهش تورم و تقویت پایه پول ملی كه عملا منجر به كاهش صفرها میگردد را در دستور كار قرار دهد.

به گفته وی افزایش پایه پولی موجب كم ارزش شدن پول میگردد و به تورم لجام گسیخته می انجامد بدین سبب شایسته است به جای حذف صفر بانك مركزی اقدامات عملی را در این حوزه اجرایی كند.

چرا ۱۷ سال كالاها در گمرك مانده اند؟

در طول هفته های گذشته دولت تلاش نموده با یك برنامه ریزی جدی شرایط را برای تخلیه گمركات و بنادر كشور تهیه نماید تا از باقی ماندن كالاها در این حوزه های مهم اقتصادی جلوگیری شود. با این وجود باقی ماندن تعدادی زیادی از كالاها از سال ها قبل شرایط را سخت كرده است.

معاون فنی گمرك جمهوری اسلامی ایران بیان كرده كه علت تاخیر ۱۷ ساله در ترخیص برخی كالاها در گمرك عدم ستاندن مجوزهای لازم سازمان محیط زیست، سازمان ملی استاندارد و همین طور انباشت خرده بارها در طول زمان است.

به گفته وی كالاهایی در گمرك مانده كه از ۱۳۸۰ رسما وارد این مجموعه شده اند كه محموله های گوناگونی را شامل میگردد. هم اكنون تنها در بندر شهید رجایی ۴۲ هزار كانتینر دپو شده كه ۱۰ هزار كانتینر آن از سال ۱۳۸۰ بلاتكلیف مانده اند.

قیمت خودرو را زودتر اعلام كنید

پس از اظهارنظری كه چند روز قبل یكی از اعضای اتاق بازرگانی در ارتباط با ضرورت تعیین تكلیف سریع تر قیمت خودروها داشت این دفعه نوبت به مدیرعامل سایپا رسید تا درخواست كند كه گروه های خودروسازی و مردم با بیان قیمت جدید خودرو از بلاتكلیفی بیرون بروند.

محمدرضا سروش اعلام نموده كه با وجود محدودیت های به وجود آمده سایپا تلاش نموده با نمایش طرح ها و محصولات جایگزین به مردم شرایط را برای تحویل خودروهایشان فراهم آورد، اما با عنایت به مشكلاتی كه در زمینه دریافت ارز مورد نیاز قطعه سازان وجود داشته، این بازار در ماه های اخیر با فشارهایی روبه رو بوده است. از این رو این امیدواری وجود دارد كه با بیان جدیدترین قیمت ها هم خودروسازان و هم مردم از جدیدترین تصمیمات باخبر شوند.

البته این اظهارات بی پاسخ نمانده و معاون وزیر صمت اعلام كرده كه قیمت های جدید خودرو بزودی اعلام خواهد شد. صالحی نیا این را باز گفته كه هرچند امسال تولیدات خودرو كاهش یافته است اما هم اكنون تولید این محصول رو به افزایش است.

آب خزر به سمنانی ها می رسد؟

یكی از جدیدترین مسائلی كه در روز دوشنبه در حوزه انرژی مطرح شده بحث دنباله دار انتقال آب از خزر به سمنان است.

براساس جدیدترین تحلیلی كه یكی از كارشناسان حوزه آب نمایش كرده، این پروژه باید با درنظر گرفتن تمام ابعاد محیط زیستی، اجتماعی و اقتصادی صورت گیرد كه البته این مساله باز حداقل به شش سال زمان احتیاج خواهد داشت.

سرمایه گذاری ۱۲ میلیارد دلاری چینی ها در ناوگان هوایی

هرچند در حوزه حمل و نقل داخلی دوشنبه روز پرخبری نبود، اما خبری كه از طرف رویترز منتشر گردید نشان دهنده ورود قدرتمندانه چین به صنعت هوایی است.

این كشور آسیایی كه در سال های گذشته و به پشتوانه قدرت گیری اقتصادی خود توانسته در خیلی از بازارها ورودی موفق داشته باشد امسال میلادی برنامه ریزی كرده برای توسعه ناوگان هوایی و زیرساخت های خود بیشتر از ۱۲ میلیارد دلار هزینه كند.

این سرمایه گذاری در حوزه ساخت فرودگاه، توسعه باندها، خرید هواپیماهای جدید و طراحی و ساخت هواپیما خواهد بود.

بسته شدن پرونده ماهواره پیام

در روزی كه گذشت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جریان بازدید اصحاب رسانه از دستاوردهای پژوهشگاه فضایی درباره آخرین وضعیت ماهواره پیام اطلاعاتی را نمایش كرد.

براساس اظهارات آذری جهرمی این ماهواره كه بر طبق استانداردهای موجود در متن قرارداد ساخته شده، الان به سازمان فضایی تحویل شده و پرونده اش به گام نهایی خود رسیده است.

این وزیر اقتصادی دولت دوازدهم همین طور در جریان این بازدید خبرهایی درباره پروژه های فضایی كشور، نحوه برخورد تحریم ها با اینترنت و سرنوشت ماهواره مصباح خبرهای جدیدی را نمایش كرده است.
زمان: 14:17:28
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4097
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل