رشد ۱۰۰ درصدی استفاده از محتوای آنلاین تصویری در ایران

بی بدیل پرداز: رشد محتوای داخلی از اهداف شبكه ملی اطلاعات است و به قول مسئولان این حوزه، با سرمایه گذاری عظیمی كه در بخش دسترسی اپراتورهای سیار صورت گرفته، ترافیك VOD با رشد چهار برابری مواجه شده است.
رشد ۱۰۰ درصدی استفاده از محتوای آنلاین تصویری در ایران
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، شبكه ملی اطلاعات یك زیرساخت یا به عبارتی یك سخت افزار است كه نیازمند تولید محتواست. محتوایی كه طبیعتا یك نهاد یا سازمان خاص نمی تواند اساسا متولی آن بشود؛ چراكه این محتوا باید آنقدر گسترده باشد كه بتواند نیاز فكری، فرهنگی و حتی سرگرمی مردم را پاسخگو باشد. در این شرایط، مسلما كسی بهتر از خود مردم نمی توانند تولیدكننده نیازهای محتوایی كشور باشند.

در این راستا بهزاد اكبری - عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت - به تازگی با بیان این كه رشد محتوا و خدمات داخلی از اهداف مهم شبكه ملی اطلاعات است كه با تولید زیرساخت ها رشد فزاینده ای پیدا كرده اند، اظهار داشت: رشد اپلیكیشن های موبایل تولیدی در ایران، حدودا از سه سال قبل رشد نمایی به خود گرفته است.

وی، توسعه دسترسی پهن باند در ایران را حالا در اختیار كسب وكارهای فعال در این حوزه دانست كه می خواستند انواع خدمات پهن باند را توسعه دهند كه قبلا این زیرساخت ها نبود و اظهار نمود: با سرمایه گذاری عظیمی كه در بخش دسترسی اپراتورهای سیار صورت گرفته، خیلی از فراهم كنندگان محتوا و خدمات پهن باند كه قبلا نمی توانسته اند شكل بگیرند، طی دو سال قبل شكل گرفته اند.

عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت هم چنین تصریح كرد: در یك سال گذشته، رشد ترافیك VOD بیشتر از ۴۰۰ درصد بوده است و در استفاده از محتوای آنلاین و زنده تصویری هم رشد بیشتر از ۱۰۰ درصدی را داشتیم. ضمن این كه همین محتوا هم با افزایش كیفیت روبرو بوده و از حالت SD به سمت HD رفته است.

این در حالی است كه صابر فیضی - مدیرعامل سابق شركت مخابرات ایران- قبل از این درباره وضعیت تلویزیون های اینترنتی اظهار كرده بود: هم اكنون علیرغم این كه تلویزیون های اینترنتی حدود پنج سال است كه مجوز گرفته اند، اما جایگاهی را كه باید داشته باشند، ندارند؛ درواقع در مقایسه با سایر محتواهای اینترنتی، IPTV ها مشتری آن چنانی ندارند.

وی در ادامه، به ضرورت تولید محتوا برای پیشرفت تلویزیون های اینترنتی تاكید و بیان كرد: پیشرفت تلویزیون های اینترنتی وابسته به محتواست، اگر محتوایی باشد كه مردم به آن علاقه مند شوند، مطمئنا تلویزیون های اینترنتی هم رشد خواهند كرد. رشد تلویزیون های اینترنتی بد نبوده، اما خیلی كند است و ضرورت آن هم تولید محتواست. محتوای لازم برای پیشرفت IPTV ها را هم همه باید تولید كنند و فقط شركت ها نیستند كه می توانند در این زمینه نقش داشته باشند.

تلویزیون های اینترنتی كه یكی از بخش های مهم محتوایی شبكه ملی اطلاعات به شمار می روند، نیازمند تولید محتوا از سوی شركت ها و هم چنین سایر ذی نفعان هستند. در تعریف IPTV آمده است كه تلویزیون اینترنتی یا تلویزیون پروتكل اینترنت (Internet Protocol Television)، مخاطب را قادر می كند با خریداری و اتصال یك ست تاپ باكس به دستگاه تلویزیون خود و پرداخت حق اشتراك ماهانه، از خدماتی مانند دسترسی به آرشیو فیلم ها و سریال ها، موسیقی، پخش زنده، خرید اینترنتی، بازی آنلاین، بانك آنلاین و غیره بهره مند شوند.

فناوری تلویزیون اینترنتی در دنیا مبحث چندان جدیدی نیست و خیلی از كشورهای پیشرفته چند سالی است كه از آن بهره می برند، اما در حالیكه این فناوری در ایران حدودا از سال ۱۳۸۰ راه اندازی گردید، زمان بسیاری صرف دریافت مجوز شده و به علت تعدد متولی برای این مورد هم چنان نتوانسته پیشرفت زیادی را شاهد باشد.




زمان: 14:38:33
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3979
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل