تمدید مهلت نسخه های فارسی تلگرام تا آذرماه

بی بدیل پرداز: رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به ادامه دار شدن فعالیت نسخه های فارسی تلگرام اظهار داشت: در دوره گذار از تلگرام پیام رسان های داخلی، ما به نسخه های فارسی تلگرام تا شهریورماه مهلت داده بودیم اما به علت شرایط موجود این مهلت تا آخر آذرماه تمدید گردید.
تمدید مهلت نسخه های فارسی تلگرام تا آذرماه

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، سیدابوالحسن فیروزآبادی امروز در حاشیه همایش رسانه های نوین با اشاره به پشتیبانی از پیام رسان های داخلی بیان كرد: طرح ما پشتیبانی از پنج پیام رسان داخلی بود كه اسامی آنها مشخص شده بود.كاهش تعرفه، اختصاص دیتاسنتر، اینترنت مجانی و وام پنج میلیارد تومانی همچون این حمایت ها بود. این حمایت ها برای طرح پیام رسان های داخلی محیا بود البته بعضی نخواستند از آن استفاده كنند و یا استطاعت مالی داشتند.

وی افزود: اما در عمل از پنج تا هفت پیام رسانی كه ما به صورت مستقیم یا غیرمستقیم تایید كردیم، نمی توانستند تمامی بازار را برعهده بگیرند و احتمال حذف بعضی از آنها و یا قرار گرفتنشان در سطوح پایین تر وجود داشت. سفارش ما این بود كه پیام رسان های داخلی برای مثال آموزش و پرورش، اقتصاد و بخش های خاصی را برعهده بگیرند، اما در عمل این تقسیم پذیری بین آنها صورت نگرفت. هم چنین بحث ادغام پیام رسان ها هم اتفاق نیفتاد.

رئیس مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه به دلایل زیادی امروز شاهدیم كه پیام رسان های داخلی نتوانسته اند به خوبی عمل كنند، اضافه كرد: در كنار این موضوعات، بحثی عنوان شد كه نسخه های فارسی تلگرام به صورت موقت فعالیت كنند، چونكه كوچ سه میلیون كاربر از تلگرام به پیام رسان های داخلی امكانات وسیعی می خواست بنابراین برای دوران گذار تا شهریور فرصت داریم كه نسخه های فارسی كه خصوصیت های بیش تری داشتند و از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری مناسب بودند، فعالیت كنند.
فیروزآبادی با اشاره به هاتگرام و طلاگرام بعنوان نسخه های فارسی تلگرام كه اجازه فعالیت دارند، اظهار داشت: به علت شرایط تحریم و استدلال هایی كه نسخه های فارسی مطرح نمودند، مهلت آنها را تا آخر آذرماه تمدید كرده و امیدواریم تا آن زمان بتوانند مستقل از شبكه فعالیت كنند. بر اساس گزارش ها این پیام رسان ها ادعا دارند به صورت آزمایشگاهی استقلالشان عملی شده اما شاید در پیاده سازی نیاز به سرور، دیتاسنتر و امكانات خاص باشد كه در حال تهیه آن هستیم.
وی در پاسخ به این سوال كه اگر استقلال این پیام رسان های داخلی صورت نگیرد چه می شود؟ تصریح كرد: در آن صورت درباره فعالیت های آنها تصمیم گیری می گردد. البته این تصمیم گیری، قضایی است و برعهده مركز ملی فضای مجازی نیست. البته در تصمیم گیری ها تابحال نظر مركز را خواسته اند.

لغو فیلتر تلگرام بعید است
فیروزآبادی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال لغو فیلتر تلگرام بیان كرد: این مورد از سمت مركز ملی فضای مجازی مطرح نشده و بعید به نظر می رسد كه قوه قضائیه هم برنامه ای برای لغو فیلتر تلگرام داشته باشد و نظرش درباره فعالیت تلگرام در كشور تغییر كند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره ی كند شدن فعالیت فیلترشكن ها و وی پی ان ها در ایام اخیر و این كه آیا دستور جدیدی برای اعمال فیلترینگ برروی آنها صادر شده، اظهار نمود: دستگاه های فیلتر وزارت ارتباطات گاهی مواقع شل كار می كنند و گاهی مواقع به درستی كه علت را باید از خودشان بپرسید.


گپ و سروش حمایت های ویژه وزارت را خواهند داشت
رئیس مركز ملی فضای مجازی با اشاره به حمایت های ویژه از دو پیام رسان گپ و سروش بعد از حمایت هایی كه از پیام رسان های منتخب شد، تصریح كرد: علاوه بر ارزیابی فنی، آنها را از لحاظ اجتماعی، قابل توسعه بودن و امنیت و به صورت كلی هشت پارامتر اصلی بررسی كردیم و به آنها امتیاز دادیم. بعد از آن دو پیام رسان كه شرایط اجتماعی بهتر، كاربران بیش تر و امنیت بالاتر داشتند و نرم افزارشان از لحاظ فنی قابل توسعه به كاربران بیش تری بود و قابلیت سرویس دهی مناسب را داشتند، انتخاب كردیم كه مورد حمایت بیش تری قرار بگیرند.
فیروزآبادی در پاسخ به این سوال كه آیا حمایت سایر پیام رسان های داخلی قطع می شود، اظهار داشت: حمایت هایی كه از پیام رسان ها تابحال به عمل آوردیم، هیچ كدام قطع نشده است. هنوز در دیتاسنترهای وزارت ارتباطات مستقرند و از ترافیك اینترنت مجانی استفاده می كنند؛ تعرفه ترافیكی آنها هم چنان نیم بهاست و وام هایی داده شده اما مقرر است امكانات سخت افزاری بیش تری در اختیار این دو پیام رسان قرار بگیرد؛ همچون این كه دیتاسنتر مخصوصی را در حوالی تهران برای این كار اختصاص دادیم. برای این كه تمام سیستم هایشان به صورت متمركز در این دیتاسنتر قرار بگیرد و ما نیازهای سخت افزاری آنها را برطرف نماییم.
وی افزود: در این راستا وزارت ارتباطات مناقصه ای را اعلام نموده كه وقتی دیتاسنتر آماده شد، لیست سخت افزارهای مورد نیاز این دو پیام رسان هم دریافت شود و امیدواریم این كار به سرعت صورت گیرد. برای پشتیبانی از تعرفه ها باید شرایط كشور و محدودیت بودجه ها را هم در نظر بگیریم. البته پیام رسان ها را باید تا یك زمانی حمایت كرد و نوع حمایت نباید سبب وابستگی آنها شود، بلكه باید مفهوم دار و مدت دار باشد تا به مرور زمان به حمایت نیاز نداشته و حتی بتوانند بعد از مدتی هزینه ها را به خزانه ملی كشور بازگردانند چونكه این حمایت ها از بودجه عمومی كشور صورت می گیرد.
رئیس مركز ملی فضای مجازی با بیان این كه پشتیبانی از پیام رسان ها باید به صورتی باشد كه آنها مانند سایر صنایع دچار مشكل نشوند، اظهار داشت: امیدواریم حمایت هایی كه در یك سال و نیم اخیر در حوزه پیام رسان های داخلی صورت گرفته، حتی اگر باعث ناراحتی برخی شده، روند مثبتی داشته باشد. همچون این كه در بخش سخت افزاری اتفاقات خوبی افتاده و مردم هم یاد گرفتند از پلتفرم های ایرانی استفاده كنند. اگر تا آخر مهلت آذرماه، هاتگرام و طلاگرامی داشته باشیم كه مانند سایر پیام رسان های داخلی مان باشد، شاهد موفقیت های زیادی خواهیم بود چونكه كسانی كه از این نسخه های فارسی استفاده می نمایند، تعداد قابل توجهی هستند و شاید شاخص استفاده از پیام رسان های داخلی ناگهان افزایش خوبی داشته باشد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سوالی در خصوص میزان پیشرفت شبكه ملی اطلاعات اظهار نمود: مركز ملی فضای مجازی از سوی شورای عالی فضای مجازی بعنوان ناظر شبكه ملی اطلاعات تعیین شده است. طبق اظهارات وزیر ارتباطات، این شبكه قرار بوده در دو مرحله اجرایی شود كه مرحله اول آن در سه فاز در دولت یازدهم انجام شد.
فیروزآبادی افزود: در این فاز تعداد IXPها (مركز تبادل ترافیك) به هفت مركز رسیده و در نتیجه آن ترافیك داخلی از ۱۰۰ گیگابیت بر ثانیه در ابتدای دولت یازدهم به ۸۰۰ گیگابیت افزایش یافته است. در همین مرحله هم چنین NIX برای سوئیچ كردن بسته های اطلاعاتی در دولت یازدهم اجرایی شده و عملیاتی شدن این سرویس ها حالا در حال انجام می باشد.
وی هم چنین تصریح كرد: در ابتدای دولت دوازدهم اعلام گردید كه طبق حوزه هایی كه در سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات آمده، نزدیك به ۸۰ مورد در این شبكه صورت گیرد. در گزارش گیری هایی كه داشتیم جدول زمانی وجود داشت كه مشخص شود خروجی این ۸۰ مورد چیست. آخرین صحبت با وزارت ارتباطات مربوط به دی ماه سال قبل است و مقرر شد كه وزارت ارتباطات وضعیت جدید را با بیان خروجی سیستمی اعلام نماید. ازاین رو حالا خیلی نمی توانیم روشن بگوییم كه مرحله دو در چه وضعیتی است و اعلام رضایت یا عدم رضایت از پیشرفت شبكه ملی اطلاعات بعد از دریافت گزارش وزارت ارتباطات خواهد بود.زمان: 13:08:10
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 3964
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل