افزایش قیمت اینترنت موبایل اپراتورها تخلفی نكردند؟

بی بدیل پرداز: نارضایتی كاربران از تغییر بسته های اینترنت موبایل و ادعای آنان در خصوص افزایش قیمت ها در حالی است كه به قول كارشناسان، مطابق مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تخلفی از جانب اپراتورها رخ نداده است.
افزایش قیمت اینترنت موبایل اپراتورها تخلفی نكردند؟
به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، تعرفه اینترنت موبایل این روزها حاشیه هایی داشته و خیلی از كاربران در شبكه های اجتماعی از تغییر بسته های اینترنتی اپراتورهای موبایل ابراز نارضایتی كردند و معتقدند بعضی از اپراتورها به صورت نامحسوس و یا با اضافه كردن اینترنت شبانه، به افزایش قیمت اینترنت موبایل اقدام نموده اند.
كمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در مصوبه خود در سال ۱۳۹۵، با كاهش ۲۰ درصدی تعرفه اینترنت، سقف تعرفه خدمات داده تلفن همراه را برای سیم كارت های دائمی به ازای هر كیلوبایت، ۰.۴ ریال و برای سیم كارت های اعتباری ۰.۶ ریال تعیین كرد. البته اپراتورهای تلفن همراه می توانند با رعایت شرایط رقابتی و تعرفه تعیین شده در این مصوبه، ضمن فروش خدمات دیتا بر مبنای كیلوبایت، بسته های مختلف تعرفه های را هم متناسب با نیاز مشتركین تعریف و با رعایت سایر مقررات و شرائط پروانه خود ارائه كنند.
هزینه واقعی: هر گیگ ۴۰ هزار تومان
با یك محاسبه مشخص می گردد كه طبق مصوبه رگولاتوری، در حالیكه هزینه هر كیلوبایت اینترنت ۰.۴ ریال تعیین شده (هر گیگابایت یك میلیون كیلوبایت است)، قیمت هر گیگابایت اینترنت در تعرفه آزاد، یك میلیون برابر ۰.۴ و به عبارتی ۴۰۰ هزار ریال یا ۴۰ هزار تومان برای سیم كارت های دائمی و ۶۰ هزار تومان برای سیم كارت های اعتباری می گردد.
از طرفی رگولاتوری حتی برای اپراتورها كف تعرفه هم تعیین كرده كه به ازای هر گیگابایت، حدودا ۳۰۰۰ تومان است. مطابق مصوبه، تعرفه عادی تعیین شده توسط اپراتور برای هر خدمت می تواند مساوی یا كمتر از سقف و در صورت تعیین كف تعرفه توسط كمیسیون، مساوی یا بیشتر از كف تعیین شده برای هر خدمت باشد و برای مدت زمان حداقل شش ماه عرضه شود.
این در شرایطی است كه اپراتورها در كنار تعرفه های عادی، اجازه ی عرضه ی طرح های تشویقی هم دارند. «طرح تشویقی» به طرحی گفته می‎شود كه قیمت آن كمتر از كف تعرفه عادی اپراتور تعریف شده باشد كه سقف زمانی آن حداكثر سه ماه است و امكان فروش طرح تشویقی و تمدید طرح تنها در این مدت برای اپراتور امكان دارد. بنابراین است كه طرح های تشویقی اپراتورها بعد از مدتی حتی با وجود استقبال كاربران حذف می گردد.
كف تعرفه: ۳۰۰۰ تومان برای هر گیگ
درصورت وجود كف تعرفه مصوب كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای یك خدمت، تعرفه خدمات در قالب طرح های تشویقی می تواند پایین تر از كف تعرفه مصوب باشد. هم چنین درصورت نبود كف تعرفه مصوب برای خدمات، یك چهاردهم سقف تعرفه، بعنوان ملاك سنجش خواهد بود. در این مصوبه با عنایت به اینكه تنها سقف تعرفه تعیین شده است (۴۰ هزار تومان برای سیم كارت های دائمی و ۶۰ هزار تومان برای سیم كارت های اعتباری)، یك چهاردهم این سقف كه ۲۸۵۷ تومان برای سیم كارت های دائمی و ۴۲۸۵ تومان برای سیم كارت های اعتباری می شود، ملاك است.
طبق این مصوبه رگولاتوری، اپراتورهای تلفن همراهی كه سهم بازار آن ها كمتر از ۱۰ درصد بازار است، مجاز شده اند در طرح های تشویقی خود تا حدود ۴۰ درصد تخفیف برای مشتركان اعمال كنند، اما اپراتورهایی كه سهم بازار آن ها بیش از ۱۰ درصد است، تنها تا ۲۰ درصد قیمت ها می توانند به مشتركان خود تخفیف دهند. ازاین رو اپراتورها حتی اگر بخواهند نمی توانند تعرفه ها را از یك حد پایین تر عرضه كنند و این مغایر قانون است.
اما مباحثی كه این روزها درباره افزایش تعرفه اینترنت مطرح می شود، باعث واكنش محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- هم شد. تا جایی كه برپایه آنچه در بعضی رسانه ها منعكس شده، او درباره نظارت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر فعالیت اپراتورها گفته است در نامه ای به این سازمان درباره تغییر قیمت به واسطه حذف بسته های اینترنت گزارش خواسته ام و به صورت حتم اگر حقوقی از شهروندان ضایع شده باشد باید اپراتورها مواخذه شوند.
تغییر قیمت بسته ها تخلف است؟
وی در حالی تاكید كرده «تغییر قیمت بسته ها مورد تایید ما نیست و مصداق تخلف است و با آن برخورد می گردد.» كه به اعتقا كارشناسان، اپراتورها مطابق مصوبه خلاف قانونی انجام نداده اند. درواقع اگر كاربران از قیمت اینترنت موبایل و یا افزایش قیمت و حذف بسته های اینترنتی شكایتی دارند، باید شكایت خویش را به رگولاتوری ببرند كه تعیین كننده ی كف و سقف اینترنت است و این اجازه را به اپراتورها داده كه درباره طرح ها و قیمت بسته هایشان تصمیم بگیرند.
از طرفی نارضایتی كاربران از تعرفه های اینترنتی درحالی است كه محمدباقر اثنی عشری -رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور- قبل از این گفته بود بالا بودن تعرفه صوت در اپراتورهای موبایل سبب شده اپراتورها منبع درآمد خوبی از این قسمت داشته باشند كه باعث دامپ بازار در تعرفه های اینترنت موبایل شده، اما اگر تعرفه صوت موبایل مثل اینترنت ثابت كه به صورت متناسب كم شده، كاهش پیدا كند، آن وقت تعرفه اینترنت موبایل هم واقعی می گردد.
اثنی عشری با اشاره به تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای ثابت، هم بیان كرده بود: بر اساس گزارش كمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی كامپیوتری، تعرفه اینترنت موبایل در همه جای دنیا و روی تلفن همراه، برای یك درصد تا حجمی كه بتوانند با پیام رسان ها كار كنند، پایین است و برای مرورگری و دانلود كردن، نرخ ها بالاتر از ADSL است؛ اما در ایران این طور نیست و یك تعرفه ثابت وجود دارد كه مصرف كننده در خیلی موارد ترجیح می دهد از اینترنت موبایل استفاده نماید.
در نهایت، سقف و كف تعیین شده توسط رگولاتوری، نشان داده است اپراتورها هنوز تخلفی در این زمینه انجام نداده اند. كف تعرفه اینترنت ۲۸۰۰ تومان برای هر گیگابایت است، در صورتیكه مایل باشند حتی اجازه دارند تا ۴۰ هزار تومان برای هر گیگابایت هم تعرفه اینترنت را بالا ببرند و همچنان مطابق قانون رفتار كرده باشند، قانونی كه از دی ماه ۹۵ در رگولاتوری درباره آن تصمیم گیری شده و شاید لازم باشد رگولاتوری تجدید نظری درباره این مصوبه كند، هرچند در مقابل اپراتورهای موبایلی، اپراتورهای ثابت هستند كه همین حالا هم معتقدند هزینه اینترنت موبایل بسیار پایین است و با هجوم كاربران به اینترنت موبایل، باعث ورشكستگی آنها شده است.زمان: 13:45:55
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4493
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل