صرفه جویی در دیتاسنترهای گوگل با هوش مصنوعی

بی بدیل پرداز: شركت گوگل از فناوری هوش مصنوعی به منظور تسریع فرایند سیستم های خنك كننده برای دیتاسنترهای خود بهره برده است.
صرفه جویی در دیتاسنترهای گوگل با هوش مصنوعی

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت venturebeat، گوگل بعنوان یكی از بزرگ ترین شركت های فعال در حوزه تكنولوژی و تكنولوژی های جدید، در سال های اخیر پیشرفت های قابل ملاحظه ای را در زمینه توسعه هوش مصنوعی و گسترش استفاده از آن در محصولات و ابزارهای مختلف داشته است، به گونه ای كه برای خیلی از كاربران، فناوری هوش مصنوعی با نام گوگل عجین و درهم آمیخته شده است.

شركت گوگل در جهت گسترش فعالیت های خود، حالا اعلام نموده است كه از هوش مصنوعی به منظور خنك سازی و پایین آوردن دمای پایگاه داده های خود (دیتا سنتر) بهره برده است تا به سایر شركت های فعال در این حوزه نشان دهد كه تكنولوژی های جدید چه كاربردهای زیادی دارند.

دن فوینفینگر - یكی از مسئولان دیتاسنترهای گوگل - می گوید: ما به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی، از توسعه سیستم خودكار و اتوماتیكی كه مبتنی بر هوش مصنوعی است، استفاده كردیم تا بتوانیم به بهینه سازی مراكز داده خود كمك به سزایی نماییم.

طبق آنچه كه وی عنوان كرده است، هوش مصنوعی گوگل هر پنج دقیقه اطلاعاتی نظیر دما، قدرت برق و مصرف انرژی را توسط سنسورهای فراوانی كه برروی آن تعبیه شده است، دریافت می كند و شبكه عصبی آن را تغذیه می كند.

گوگل قبلا هم اعلام نموده بود كه می خواهد در راه رسیدن به نتایج موردنظر خود از هوش مصنوعی استفاده نماید و به نظر می آید كه به درستی در حال برنامه ریزی و پیشروی است.

چراكه تابحال در بازه ۹ ماهه بكارگیری هوش مصنوعی برای خنك سازی دیتاسنترهای گوگل، كارایی عملكرد آن از ۱۲ درصد به ۳۰ درصد افزایش پیدا كرده است. پیش تر هم جو كارا – رئیس بخش دیتاسنتر گوگل – در مصاحبه ای گفته بود هوش مصنوعی در زمینه مصرف انرژی خدمت بزرگی خواهد نمود.
زمان: 23:20:41
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4674
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل