هوشمندترین شهرهای جهان كدامند؟

بی بدیل پرداز: اخیرا فهرستی از هوشمندترین شهرهای جهان در سال قبل ۲۰۱۷ میلادی انتشار یافته كه نشان داده است چه كشورهایی در جهت هوشمندسازی خدمات خود زودتر و بهتر قدم برداشته اند.
هوشمندترین شهرهای جهان كدامند؟

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت بیزینس اینسایدر، بر مبنای تازه ترین آمارها از جانب موسسه Smart Cities Index، فهرستی از ۲۵ شهر هوشمند جهان انتشار یافته است كه در آن شاخص های ساختمان هوشمند، جمع آوری هوشمند زباله، حفظ محیط زیست، دیجیتالی شدن تمامی امور دولت و كارهای اداری، دسترسی كامل، راحت و همگانی به اینترنت ۴G LTE، فراوانی دسترسی به هات اسپات اینترنت وای فای، استفاده همه گیر از گوشیهای هوشمند و دستگاه های الكترونیكی، استانداردهای زندگی، چگونگی توسعه فرآیند هوشمند شدن شهرها، سرویس به اشتراك گذاری خودرو و تاكسی آنلاین، هوشمند كردن سیستم ترافیك، برنامه ریزی شهری، آموزش، مشاركت شهروندان، اكوسیستم اقتصادی، پاركینگ هوشمند، انرژی پاك، توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی برقی و الكتریكی، سرعت بالای اینترنت و حمل و نقل عمومی هوشمند در این رتبه بندی در نظر گرفته و محاسبه شده است.

امروزه غول های تكنولوژی و اپراتورهای بزرگ همچون نوكیا، هواوی، ورایزن و سیسكو مدیریت و راهبری شهرهای هوشمند را هدف اصلی خود قرار داده اند، به گونه ای كه موسسه IDC برآورد كرده است این پیشگامان تا سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۵ میلیارد دلار در زمینه ساخت شهرهای هوشمند در جهان هزینه كنند.

اینترنت اشیاء و شهر هوشمند دو واژه ای است كه از این پس بیشتر به گوشتان خواهد خورد چراكه امروزه شركت های فعال در زمینه علم و تكنولوژی با همكاری اپراتورهای مخابراتی با همكاری های خود می خواهند رویای شهر هوشمندی را كه تمامی اشیاء و وسایل آن به اینترنت مجهزند و كارها با سرعت بسیاری قابل انجام خواهد بود، محقق كنند.

اینترنت اشیاء ( IoT ) به مفهوم یك شبكه جهانی از اشیاء مرتبط و متصل است كه هر یك دارای آدرس مختص به خود بوده و بر مبنای قراردادهای استانداردشده ای با یكدیگر در ارتباط هستند. این سیستم جدید كنترل از طریق دور و كنترل هوشمند اشیاء و دستگاه ها امروزه در كشورهای توسعه یافته ای همچون كره جنوبی در سیستم های اداری و همینطور وسایل منزل بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اینترنت اشیاء در وهله اول در استفاده از زمان باعث صرفه جویی می گردد كه به تبع آن در حوزه های مربوط به انرژی هم صرفه جویی اتفاق می افتد. این فناوری می تواند در ساختمان ها و مجتمع های بزرگ جهت استفاده درست و تنظیم مصرف انرژی، در كنترل سیستم های هوشمند، سلامت و بهداشت، ترافیك، كشاورزی، حمل و نقل و هم مورد استفاده قرار بگیرد.

در زیر اسامی بعضی از این شهرهای هوشمند و برتر و تصاویر آن ها انتشار یافته است:

۱. كوپنهاگ، دانمارك۲. سنگاپو، سنگاپور۳. استكهلم، سوئد۴. زوریخ، سوئیس۵. بوستون، ایالات متحده آمریكا۶. توكیو، ژاپن۷. سانفرانسیسكو، ایالات متحده آمریكا۸. آمستردام، هلند۹. ژنو، سوئیس۱۰. ملبورن، استرالیا۱۱. ونكوور، كانادا۱۲. سیدنی، استرالیا۱۳. برلین، آلمان۱۴. هامبورگ، آلمان۱۵. گوتنبرگ، سوئد۱۶. مونترال، كانادا۱۷. لندن، انگلستان۱۸. تل آویو، فلسطین اشتغالی۱۹. تورنتو، كانادا۲۰. پاریس، فرانسه۲۱. سئول، كره جنوبی۲۲. لوكزامبورگ، لوكزامبورگ

۲۳. هلسینكی، فنلاند۲۴. نیویورك، ایالات متحده آمریكا۲۵. مونیخ، آلماناز این فهرست به وضوح می توان دریافت كه برخی كشورها سهم بیشتری از فهرست ۱۰۰ شهر برتر هوشمند جهان دارند. سهم كشورهای جهان در میان ۱۰۰ شهر هوشمند جهان به این شرح است: آلمان، ۱۰ شهر، آمریكا، ۷ شهر، كانادا، ۴ شهر، سوئد، ۴ شهر، نروژ، ۴ شهر، ایتالیا، ۴ شهر، استرالیا، ۴ شهر، انگلستان، ۳ شهر، فنلاند، ۳ شهر، فرانسه، ۳ شهر، چین، ۳ شهر و مكزیك، ۳ شهر

اما همانطور كه دیده می گردد در لیست ۲۵ شهر هوشمند جهان، هیچ نامی از كشورهای خاورمیانه و آفریقایی به چشم نمی خورد اما در لیست ۱۰۰ شهر هوشمند جهان، تعداد محدودی از كشورهای خاورمیانه حضور دارند كه در سال های اخیر با تلاش های بسیاری در زمینه حفظ و ارتقای شاخص های خود در لیست ۲۵ شهر هوشمند دنیا خویش را گنجانده اند. سهم كشورهای خاورمیانه در میان ۱۰۰ شهر هوشمند جهان به این شرح است: امارات متحده عربی، ۲ شهر، بحرین، ۱ شهر، قطر، ۱ شهر و عربستان، ۱ شهر
زمان: 13:55:30
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 4436
امتیاز: 5.0
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل