تولید کامپوزیت های جدید با قابلیت حذف بقایای سموم کشاورزی از پساب

دستاورد محققان ایرانی؛
بی بدیل پرداز: یک محقق شیمی آلی در تحقیقات پسادکتری خود با ادغام هوشمندانه نقاط کوانتومی در قالب های فلز-آلی موفق به ساخت کامپوزیت های جدید برای تخریب آفت کش ها در پساب شد.
تولید کامپوزیت های جدید با قابلیت حذف بقایای سموم کشاورزی از پساب

به گزارش بی بدیل پرداز به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، هما ترغان، دانش آموخته دکتری تخصصی شیمی آلی دانشگاه رازی کرمانشاه که با راهنمایی علیرضا علی آبادی و حمایت بنیاد ملی علم ایران موفق به اجرای این طرح شده، اظهار داشت: همزمان با رشد جهانی جمعیت و تشدید کارهای کشاورزی و صنعتی نگرانی های زیست محیطی روبه افزایش است. طی یک دهه گذشته آلودگی محیط زیست ناشی از زباله های خطرناک به یک مشکل جدی و چالش جهانی تبدیل گشته است. پساب کارخانه ها، صنایع، لابراتوار ها و فاضلاب های خانگی حاوی ترکیبات آلی مختلف مانند سموم دفع آفات، علف کش هاو رنگ های آلی هستند.
وی اضافه کرد: این آلاینده ها به سبب سمیت و ماندگاری می توانند بطور مستقیم بر سلامت اکوسیستم تأثیر بگذارند، علاوه بر این بوسیله آلودگی منابع آب شرب، تهدیدهای جدی برای انسان ایجاد می کنند؛ بدین سبب کوشش برای دستیابی به حذف مؤثر آلاینده های آلی پایدار از پساب ها برای کاهش مشکلات ناشی از آلودگی به این مواد شیمیایی سمی، بسیار اهمیت دارد.
این پژوهشگر در ادامه اظهار داشت: برای حذف آلاینده های آلی روش های مختلفی مانند اکسیداسیون شیمیایی، روش های بیولوژیکی، احتراق، لخته سازی و جذب روی کربن تا حالا استفاده شده است این روش ها محدودیت هایی از قبیل هزینه بالا، ناکارآمدی و تولید آلاینده های ثانویه را دارند.
وی اشاره کرد: در سالهای اخیر، استفاده از فرآیندهای فوتوکاتالیزوری ناهمگن برای تصفیه آب به سبب اثربخشی آن در تخریب و تبدیل مواد آلی خطرناک به مولکول هایی مثل آب، دی اکسید کربن، اسیدهای معدنی ساده و موادی با سمیت کمتر و همین طور امکان استفاده از طیف ماورای بنفش خورشیدی و طیف نور مرئی، در دمای اتاق بسیار مورد توجه گسترده قرار گرفته است. همچنین، سموم دفع آفات بوسیله رواناب گیاهان و خاک می توانند به آب های سطحی برسند.
این محقق در ادامه بیان کرد: مطالعات نشان می دهند که آلودگی آب توسط سموم دفع آفات بسیار گسترده است. در بین خیلی از راهکارهای بالقوه برای حذف آلاینده ها، استفاده از فوتوکاتالیزورها به عنوان یک پدیده نوظهور در حال گسترش است. همانطور که می دانید، نور خورشید فراوان، دردسترس، تمیز و بی خطر است.
وی در آخر اشاره کرد: هدف اصلی از این طرح، معرفی نانوکامپوزیت های جدید از چارچوب های فلز-آلی و نقاط کوانتومی و استفاده از آنها به عنوان فوتوکاتالیزور کارآمد و قابل بازیافت و استفاده مجدد برای حذف و تخریب آفت کش ها در پساب است. استفاده از این نانوکامپوزیت ها می تواند به تخریب و حذف آلاینده های آلی بیشتری همچون رنگ های آلی کمک نماید.


منبع:

زمان: 12:36:35
گروه: مطالب عمومی
بازدید: 1506
امتیاز: 5.0
تگهای خبر: بازی , تولید , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نظر شما در مورد مطلب:
دوستان بی بدیل